Gdynia Moje Miasto

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania Gdynia, ul. Białostocka 3 poniedziałek 10:00 – 18:00 wtorek - piątek 08:00 – 16:00

Dziś jest : Sobota, 19 sierpnia 2017

Imieniny obchodzi: Konstancja, Emilia, Julian

News

PARKOMATY

W Strefie Płatnego Parkowania w Gdyni zostały zainstalowane dwa rodzaje parkomatów:Obydwa zostały wyprodukowane we Francji przez firmę Parkeon.

Wykonawcami Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni jest firma Parxis Sp. z o.o. z Warszawy, www.parxis.pl
Parkeon

Firma z tradycjami sięgającymi prawie 40 lat wstecz. Parkeon produkuje wyłącznie urządzenia wydające bilety za opłatą. Parkomaty zaś stanowią blisko 90% produkcji tej firmy.

Francuskie parkomaty znalazły uznanie w większości europejskich metropolii, a także w wielu mniejszych miastach i miasteczkach. Można je także zobaczyć na innych kontynentach, jak np. w Ameryce Północnej (USA i Kanada), Australii, Afryce (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt), a nawet w tak egzotycznych krajach jak Malezja czy Singapur.

Blisko 60% (ponad 140 tys.) wszystkich funkcjonujących na świecie parkomatów to urządzenia wyprodukowane w Besancon we Francji, co daje firmie Parkeon pozycję niekwestionowanego lidera w branży.

Urządzenia francuskiego producenta cechują się wysoką niezawodnością, łatwością obsługi, niskimi kosztami eksploatacji oraz, co chyba najważniejsze – możliwością bezproblemowej rozbudowy ich funkcjonalności wraz z pojawiającymi się na rynku nowymi technologiami i możliwościami. Ponadto są:

1. Ekologiczne

• pobór energii w przypadku parkomatów zasilanych solarnie jest porównywalny z ... kalkulatorem

• ponad 90% ich masy może być wykorzystana powtórnie jako surowiec wtórny

• układy elektroniczne nie zawierają żadnej z 6 substancji niebezpiecznych określonych standardem RoHS.


2. Trwałe – średni czas funkcjonowania został przez producenta określony na co najmniej 15 lat

3. Ergonomiczne

• parkomaty Parkeon spełniają wymagania wszystkich norm związanych z ergonomią, ze szczególnym uwzględnieniem ich obsługi przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej

Parkomaty solarne Strada Neops EVO TX

Jest to parkomat o kompaktowej budowie, nowoczesnym, ale nie rzucającym się w oczy wyglądzie, niewielkich wymiarach – z łatwością wpisuje się w każde otoczenie, bez względu czy jest to zabytkowa starówka, czy supernowoczesne centrum biznesowe.

Zasilanie energią słoneczną sprawia, że koszt obsługi urządzenia jest bardzo niski, zaś zastosowane do jego budowy i wykończenia materiały dają gwarancję wieloletniej bezawaryjnej pracy, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Strategia producenta zakłada dostępność części zamiennych oraz ich zgodność technologiczną wstecz, co sprawia, że utrzymanie urządzeń w stałej sprawności nie sprawi problemu przez kilkanaście najbliższych lat.

Nowoczesne rozwiązania kontroli autentyczności monet obniżają praktycznie do zera straty związane z próbami oszustwa, czy kradzieży.

Obsługa zbliżeniowej karty bezstykowej, jako jednej z metod płatności, jest funkcjonalnością wprowadzoną po raz pierwszy w Polsce w roku 2007 w Szczecinie i od tego czasu znajduje coraz większą ilość zwolenników. Technologia opiera się na założeniu, że czytnik kart jest pozbawiony szczeliny, do której należałoby wkładać kartę na czas dokonywania opłaty. Sprawia to, że opłata za pomocą karty sprowadza się do trzech prostych czynności możliwych do wykonania nawet jedną ręką, w niektórych sytuacjach nie ma nawet potrzeby wyjmowania karty z kieszeni, ponieważ do zrealizowania opłaty wystarcza jej zbliżenie do głowicy czytnika na setne części sekundy.

Strada, jako typowy parkomat, nie wydaje reszty, zaś wniesiona opłata jest przeliczana na czas parkowania z dokładnością do 1 minuty zgodnie z obowiązującym taryfikatorem w sposób proporcjonalny.

Parkomaty elektryczne Galexio Light

Jest to urządzenie, którego głównym zastosowaniem jest sprzedaż biletów w transporcie publicznym. W Gdyni zostało dostosowane dla potrzeb obsługi Strefy Płatnego Parkowania z zachowaniem wszystkich dodatkowych funkcjonalności typowych dla automatów biletowych, takich jak:

1. możliwość wydawania reszty

2. akceptacja banknotów

3. możliwość doładowania karty strefowej

4. możliwość sprawdzenia stanu środków na karcie strefowej

Obsługa urządzenia, podobnie jak w przypadku parkomatu Strada została maksymalnie uproszczona. Polega na wyborze odpowiedniej opcji za pośrednictwem informacji wyświetlanej na 10-calowym kolorowym monitorze oraz wniesieniu zdefiniowanej opłaty. Całość operacji wykonuje się za pomocą pokrętła z wbudowanym przyciskiem potwierdzenia.

Aby ograniczyć próby wykorzystania urządzenia jako „rozmieniarkę” do pieniędzy, urządzenie wydaje resztę jedynie w bilonie z wykorzystaniem monet o nominałach 1 zł i 10 gr. W sytuacjach kiedy reszta musiałaby być większa niż 20 zł, urządzenie na pozostałą kwotę wydaje pokwitowanie, z którym kierowca winien udać się do Biura Obsługi Strefy aby odebrać należną gotówkę.

Z tego samego powodu za parkowanie można zapłacić bilonem (nominały od 10 groszy do 5 zł) oraz banknotami o maksymalnym nominale 50 zł. Banknoty o wyższych nominałach nie będą akceptowane.

Doładowanie karty można zrealizować wyłącznie za pomocą banknotów wszystkich nominałów. W przypadku doładowania karty urządzenie nie wydaje reszty.

UWAGA!

Z uwagi na konstrukcję i zasadę działania czytnika banknotów, w sytuacjach kiedy opłata wnoszona jest za pomocą banknotów, a kierowca podejmie decyzję o rezygnacji z transakcji, bądź też z przyczyn technicznych zrealizowanie transakcji okaże się niemożliwe (np. blokada czytnika, uszkodzenie urządzenia, etc.), parkomat Galexio zwraca jedynie ostatni umieszczony w czytniku banknot. Na pozostałą kwotę urządzenie wydaje pokwitowanie, za okazaniem którego Biuro Obsługi Strefy zwraca należność.